AC MILAN
  Historia e klubit Vllaznimi
 
       
       
Të dhëna mbi klubin sportiv      
Themelimi 1927      
Adresa        
Telefoni        
Faksi        
President Skender Bajrami      
Trajner Blerim Mula      
Sekretar Blerim Vula      
Ngjyrat e klubit Kuq e zi      
Reparti i ekipit të futbollit      
Kategoria Superliga e Kosovës      
Stadiumi Stadiumi i qytetit      
         
         
           
         
         
       
         
         

kF Vëllaznimi është

       
Drejtori repartit        
Shefi stërvitjes        
Veshja sportive
Fusha e saj
 
Fusha e huaj
     
Suksese sporti        
Sezoni sportiv        
Internet      
Internet http://forumi.kuqezinjet.net      
E-Mail        

klub futbollistik i SuperligësKosovës.

[redakto] Historia

KF Vëllaznimi nga Gjakova nuk ka pasur rastin te luajë ne Ligen e Kampionve apo ne ate te UEFA-së, mirëpo lojtarët dhe talentët qe dulën nga ky klub kane luajtur ne Champions League (Besnik Hasi, Ardian Kozniku) si dhe ne Kampionatin Boteror 1998 (Ardian Kozniku, i cili mbrojti ngjyrat e Kroacise).

Klubi me 9 kampionate te fituara ne Kosovë , kete vitë shenon 80-vjetorin e themelimit. Klubi gjakovarë apo krenaria e qytetit si e quajnë banorët është ne maje te listes për nga titujt e fituar ,mirëpo është gjithashtu i njohur edhe si nje ndër klubet me te vjetra te Kosoves . Deri ne vitin 1924 gjakovaret nuk kishin ndjerë "lezetin" e topit te kembës, siq e quante Faik Dushi ,njeriu e cili e zevendesoi topin e improvizuar nga leshi dhe leckat me ate pernjemend. Atebote topi e kishte sjelle nga kryeqendra e Kroacise ,Zagrebi ku ishte i punsuar. Topi i parë arriti, por ku te luhej me te kur nuk kishte fusha futbolli. Gjakovaret nuk lejuan të i "del" afati topit e te behet bajat andaj luanin me të në mëhalla dhe rrugica plot gure.


Faik Dushi, babai i klubit

Pasi i shqyen disa topa te sjellë nga Kroacia në rruget me gure , ne pranverë te vitit 1927 formohet klubi me emrin "Shpata e Kosovës". Atekohë nuk kishte kryesi , por klubi kishte babain e vet ,ai ishte Faik Dushi themelues i klubit. Pos tij në historikun e klubit gjakovarë janë te shenuarë edhe emrat e Selim Muhaxhirit, Sokol Dobroshit, Ismet Stavilecit, Qazim Damonagës e disa te tjere .Keta ishine nismetarët e klubit ,por edhe futbollistët e parë te cilët në ndeshjën promovuse mposhtën ekipin e Prizerenit, me rezultate 2-0. Me vonë filluan te organizohen, por nuk iu lejua te merrnin pjese ne ne Kampionatin Gjithkombëtar ngase qyteti i Gjakoves ishte nën administrimin e Prizerenit. Për ta hequr mallin, burrat e Gjakovës edhe një herë mboshten skuadrën e Prizrenit, e cila ishte finaliste e ketijë kampionati te palejuare për gjakovaret. Dy vite me vonë ,klubi ndrroj emrin "Pashtriku", por edhe ky emër nuk u trashigua shume , vetem deri më 1941. Emri i rradhës ishte "Ylli i Kuq" ishte kjo kohe e kumunizmit. Një dekadë më vonë skuadra emërohët me emrin qe mban edhe sot e kesaj dite ,KF Vëllaznimi. Koha ishte e veshtirë por jo edhe për të ndalur reputacionin e ketij sporti si dhe dashurin ndaj tij në mesin e gjakovarëve. Nga brumi i quajtur Dushi ,dalin gjenerata të reja ,emra te rinje siq ishte rasti i Hamdi Nuqit, golashenuesit me te mire kuqezi të të gjitha kohërave ne Kosovë, apo edhe Avni Zhubi i cili ishte nje prej lojtarëve dhe sulmuesve kryesor të Prishtinë dhe ndihmoi ate per të u fut ne ligen e pare te ish Jugosllavisë pasi që kaloj nga Vllaznimi.


Sukseset me Vëllaznimin fillojnë pas vitit 1966

Periudha më ndritshme ishte kur Vëllaznimin e udhohoqi trajneri Iljaz Sina i cili ishte edhe lojtarë i klubit . Nën udhëheqjen e tij ne vitin 1963-64 KF Vllaznimi arrin të futet në ligën e atëhershme te perbashkët te Sërbisë (gjegjësisht te Kosoves e cila ishte liga e tretë e ish Jugosllavisë). Gjithashtu nën udhëheqjen e tij Vllaznimi arrin te bëhet kampion katër vite rradhazi ne këtë ligë 1966-70( gjithnje suveren dhe me distancë prej 12-14 pikëve ndaj të dytit), ku më pas luanin ne kualifikime per ligën e dytë federative. Pra trofeun e parë të rëndësishëm, Vllaznimit te Gjakovës ia dhurojë gjenerata e Bedri Zhubit , vëllezerve Halilosmani, Luan Vokshit , Fatmir Zhubit , Fatmir Rracit e shumë të tjerëve, kur u stolisen me titulline e parë kampion të Kosovës, që me xhelozi e mbrojtën për tre vitet e ardhshme. Por me kaq edhe mbeti deri ne në vitin 1971 ,kur u kualifikua në Ligën e Dytë të ish-Jugosllavisë.Më heret dështonte ne ndeshjet vendimtare për t’u kualifikuar në një rang më të lartë federativë. Megjithate shume suksese të ekipit janë të ndërlidhura edhe me tifozët e zjarrtë te njohur me emrin "Kuqezinjët e Jakovës" .Duhet cekur se Vëllaznimi ishte klubi i parë kosovar i cili për herë te parë vishet me fanela kuq e zi, saktesisht ne vitin 1967.

Zenun Brovina ishte i pari kosovar që kaloi një klub jashtë Kosovës. Ishte ky lojatr I Vëllaznimit ,që për një kohë kishte mbrojtur ngjyrat e Partizanit të Beogradit. Zenuni kishte hapur rrugën edhe futbollistëve të tjerë si Blerim Mula dhe Faton Bingazi ,të cilët luajtën nëpër disa klube turke. Megjithatë Ardian Kozniku dhe Besnik Hasi, mbetën krenari e këtij qyteti dhe të këtij klubi. Që te dy kanë shkelur në barin e stadiumeve më të njohura botërorë. Derisa Kozniku ka edhe një medalje të bronztë nga Kampionati Botror 1998 I organizuar ne Francë, me Kombëtaren e Kroacisë, Hasi ka disa tituj kampioni të Belgjikës dhe ndeshje në Ligën e Kampionëve ,së bashku me fanellen e kombëtares "kuqezi" që mban edhe sot.

[redakto] Skuadra Aktuale

Numri   Pozicioni Emri i Lojtarit
1 Pt Kushtrim Mushica
12 Pt Alban Xharavina
22 Pt Korab Dylatahu
14 Mb Labinot Efendia
6 Mb Roland Duraku
3 Mb Ndrec Komani
5 Mb Kreshnik Vula
13 Mb Fisnik Papuqi
2 Mf Robert Gjeraj
10 Mf Ahmet Morina
8 Mf Admir Pruthi
17 Mf Etnor Qela
24 Mf Atdhe Gashi
21 Mf Luigj Buqaj
22 Mf Alban Dylazeka
 ? Mf Rafet Mullallari
11 Sm Nikollë Dushi
23 Sm Dardan Rugova
16 Sm Ermir Nikoliqi
24 Sm Uliks Emra
The last comments on this page:
Comment posted by シャネル バッグ 女 こ( zgjim-acmilan1.page.tlgmail.com ), 01/06/2014 at 9:26pm (UTC):
AC MILAN - Historia e klubit Vllaznimi

Comment posted by dre beats( rvqyrhpzjbdyahoo.com ), 01/01/2014 at 5:51pm (UTC):
They're wonderful dre beats.I love the design; the dre beats really are a nice adjust up from the traditional dre beats.

Comment posted by dr dre headphones( goxxpmyahoo.com ), 12/28/2013 at 8:12am (UTC):
Even though dr dre headphones however pleasant (we have been nonetheless within the 80's!!!) - they can be terrific for hockey game titles and stylin' while cheering within the residence crew!!!

Comment posted by dr dre headphones( wirdxpibztyahoo.com ), 12/24/2013 at 3:09am (UTC):
Essentially the most awesome,cozy dr dre headphones I have actually had on. I just adore them. Lots and plenty of compliments.Get them for somebody for Xmas they're going to Enjoy them!!!!!!!!!!!!

Comment posted by Doudoune Canada Goose( edrmmlxpijgmail.com ), 12/19/2013 at 10:04pm (UTC):
Remarkable! Its genuinely awesome paragraph, I have got much clear idea about from this piece of writing.

Comment posted by wow gold( zgjim-acmilan1.page.tlgmail.com ), 12/18/2013 at 12:56pm (UTC):
irrrm a sucker for many wow gold, but also after a few years many get rid of their particular light; additionally, the sequins begin to fall down for. certainly they need to get some quite coating/covering in order to safeguard often the sequins to make this easy to tidy their wow gold. continues to <Three or more that company yet!

Comment posted by Mulberry Handbags( qmprskbgmail.com ), 12/17/2013 at 1:50am (UTC):
What's up to all, the YouTube video that is posted at here has truly nice quality beside with fastidious audio feature

Comment posted by Moncler online( qfpicyvjkzgmail.com ), 12/09/2013 at 12:50pm (UTC):
Wow! this cartoon type YouTube video I have seen when I was in primary level and now I am in institution of higher education and viewing that over again here.

Comment posted by Sac Longchamp Soldes( eedehyyxljgmail.com ), 11/26/2013 at 4:38pm (UTC):
What a video it is! Genuinely amazing and good quality, please upload more video lessons having such nice quality. Thanks.

Comment posted by gamma blue 11s( zgjim-acmilan1.page.tlgmail.com ), 11/20/2013 at 10:39am (UTC):
i personally solely deliver gamma blue 11s on special events due to their color, and so will never way too many elements complement it all.

Comment posted by sac longchamp pas cher( ulmlkmgmail.com ), 11/19/2013 at 7:08am (UTC):
AC MILAN - Historia e klubit Vllaznimi

Comment posted by Cheap Oakley Sunglasses( gaygwnzdgmail.com ), 11/18/2013 at 11:39am (UTC):
AC MILAN - Historia e klubit Vllaznimi

Comment posted by Valene Dunnavant( xueijssloonycodupon.com ), 02/25/2013 at 2:48am (UTC):

After looking at a number of the blog posts on your web site, I seriously appreciate your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my web site too and tell me how you feel.

Comment posted by Elizabet Koplin( xueijssloonycodupon.com ), 02/23/2013 at 8:31pm (UTC):

Good post. I will be dealing with a few of these issues as well..

Comment posted by Darla Gionest( xueijssloonycodupon.com ), 02/13/2013 at 1:10pm (UTC):

Excellent article. I'm dealing with some of these issues as well..

Comment posted by Antonette Rabell( xueijssloonycodupon.com ), 02/12/2013 at 11:14pm (UTC):

This is a topic that's near to my heart... Cheers! Where are your contact details though?

Comment posted by Raeann Siverson( xueijssloonycodupon.com ), 02/12/2013 at 7:47pm (UTC):

Pretty! This has been an incredibly wonderful post. Thank you for providing this info.

Comment posted by Maureen Heltsley( xueijssloonycodupon.com ), 02/12/2013 at 6:42am (UTC):

Everything is very open with a really clear description of the challenges. It was really informative. Your site is extremely helpful. Many thanks for sharing!

Comment posted by Jeanie Bares( xueijssloonycodupon.com ), 02/12/2013 at 1:25am (UTC):

It’s hard to find knowledgeable people on this subject, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks

Comment posted by Claudia Feliz( xueijssloonycodupon.com ), 02/04/2013 at 9:04pm (UTC):

Right here is the perfect web site for everyone who wishes to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic which has been written about for many years. Wonderful stuff, just excellent!Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your website URL:
Your message:

 
  Today, there have been 2 visitors (5 hits) on this page!  
 
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=